tel. 519 400 400
tel. 606 378 338

O Aikido

“Nie chodzi o to, by wygrać lecz o to, by nie przegrać.”

Aikido jest uznawane za  jedną z bardziej złożonych technicznie, a zarazem bardzo widowiskowych sztuk walki. Jej korzenie sięgają szkoły szermierki Yagyu. Tu napastnik decyduje o szybkości naszej reakcji, a nasz ruch opiera się na zgraniu w czasie z atakującym. Twórca Morihei Ueshiba przez dwadzieścia lat studiował Daito-Ryu Jujitsu, które stanowi techniczną bazę Aikido. Wyszedł z założenia, że napastnik nie jest naszym wrogiem, tylko kimś kto zbłądził w swoim zachowaniu, a starcie nie powinno zakończyć się okaleczeniem lub śmiercią. O’sensei pod wpływem religii Omoto, która podkreśla szacunek dla wszelkiego życia, przekształcił brutalne i destrukcyjne techniki Jujitsu w formy kładące główny nacisk na kontrole i współczucie dla agresora.

W trakcie treningu uczymy się panować nad swoim ciałem, nawyki zastępujemy technikami Aikido. W rezultacie uczymy się, że naturalną reakcją na atak jest ucieczka, w rozumieniu, że schodzimy z linii ataku przeciwnika i wykorzystujemy jego atak i siłę przeciwko niemu samemu. W konsekwencji adept Aikido jest w stanie obronić się przed wieloma napastnikami nie wyrządzając im krzywdy.

Nie oznacza to jednak zupełny brak ataku podczas nauki, innymi słowy aby dobrze nauczyć się obrony, techniki, ruchu, partner powinien wymierzyć realny cios lub kopnięcie. Paradoksalnie bez ataku nie ma Aikido, ponieważ uderzenie i technika stanowią jedność podczas szkolenia.

Fizyczne techniki nie są jedynym prawdziwym celem Aikido, ale narzędziem do osobistego rozwoju. Trening wymaga czasu w trakcie, którego uczymy się wzajemnego szacunku a tym bardziej do osoby, która „użycza” nam swojego ciała do studiowania niebezpiecznych technik. Ćwicząc z wieloma osobami trzeba nauczyć się, jak wykonywać każdą z technik Aikido w zależności od osoby, z którą ćwiczymy. Każdy człowiek jest indywidualnością. Każdy jest innego wzrostu, ma inną wagę, odmienną elastyczność stawów. Dlatego należy nauczyć się wykonania techniki Aikido dostosowując ją do partnera.

Jednym z walorów Aikido jest wielowymiarowość rozwoju, zarówno w sferze psychologicznej jak i fizycznej. Treningi można zacząć na różnym etapie życia i wieku, mogą one służyć jako korektywa wad postawy zarówno dzieci, młodzieży jak i osób starszych. Fundamentalnym elementem Aikido jest stabilna postawa umożliwiająca błyskawiczną reakcję na atak. Wielogodzinne siedzenie w szkolnych ławkach w pracy czy w domu przed komputerem prowadzi do skrzywień kręgosłupa i garbienia się. Dzięki egzaminom na stopnie „kyu” trenujący ma świadomość swego rozwoju i powiększania swych umiejętności, co zachęca do dalszych ćwiczeń.

Duże znaczenie ma fakt, że Morihei Ueshiba mocno podkreślał moralną stronę Aikido. Brak rywalizacji powoduje, że dzieci (a także dorośli) trenując Aikido stają się pogodni i przyjaźni wobec siebie. Tłumaczenie dzieciom w trakcie treningów, że egoistyczne zachowanie jest złe i niegrzeczne, powoduje, że młodzi ludzie uczą się współistnieć i współpracować w grupie. Dzięki treningom Aikido następują zmiany w psychice słabszych dzieci, co powoduje, że nie pozwalają się zdominować.

Aikido jest bardzo dużym wyzwaniem dla ciała i umysłu, zwłaszcza, że te zmiany muszą sięgać poza matę, szkołę, pracę i dom.

„Nigdy nie przegrywać oznacza nigdy nie walczyć”

Rozkład zajęć

Poniedziałek
17:30 – 18:20 Grupa 1 dzieci
18:30 – 19:20 Grupa 2 dzieci 
19:30 – 20:20 Grupa 3 młodzież i dorośli 
Środa

17:30 – 18:20 Grupa 1 dzieci
18:30 – 19:20 Grupa 2 dzieci
19:30 – 20:20
Grupa 3 młodzież i dorośli
Piątek
17:30 – 18:20 Grupa 1 dzieci
18:30 – 19:20 Grupa 2 dzieci
19:30 – 20:20 Grupa 3 młodzież i dorośli 

Stalowowolskie Stowarzyszenie Aikido

Stalowowolski klub sztuk walki

Adres Dojo
(sali treningowej)
Była kręgielnia w Rozwadowie - Zrywpol (P 2).
ul. Targowa 5
37-450 Stalowa Wola
sagaku@sagaku.pl

Zapraszamy na treningi:
dzieci, młodzież i dorosłych,
w godzinach. 17:30 – 20:20.
W poniedziałki, środy i piątki.