tel. 519 400 400
tel. 606 378 338

Media o nas

Sztuki walki na Podkarpaciu

Jedną z coraz popularniejszych form spędzania wolnego czasu jest uprawianie sztuk walki, które przywędrowały do Europy z Dalekiego Wschodu i zyskują coraz większe rzesze zwolenników. Dla nich oprócz walorów sportowych ważne jest także wszystko to, co towarzyszy ich uprawianiu – swoista filozofia, kodeks etyczny, normy, które tym sztukom walki towarzyszą.

Wikipedia definiuje to tak: Sztuki walki (niekiedy błędnie utożsamiane ze sportami walki i systemami walki) są sposobami walki wręcz, czasami z użyciem broni białej. Podstawą nauki wszelkich sztuk walki jest trening, który zazwyczaj uczy umiejętności samokontroli wybuchów agresji, samoobrony, poprawia wydolność organizmu oraz redukuje poziom strachu. Klasyfikacja rodzajów walk do konkretnych kategorii stała się punktem spornym wśród zainteresowanych ze względu na płynną granicę pomiędzy tymi kategoriami. Główną cechą rozgraniczającą kategorie jest cel trenowania danego rodzaju walki. Teoretycznym priorytetem w sztukach walki jest rozwój osobowościowo-duchowy. Sporty walki kładą nacisk na element rywalizacji sportowej. Z kolei systemy walki to formy stworzone dla potrzeb współczesnych armii, nastawione na szybką i skuteczną eliminację wroga. Płynność granic polega między innymi na przechodzeniu niektórych sztuk walki w sferę sportów walki (np. judo, taekwondo).

Istnieje bardzo wiele szkół sztuk walki, różniących się od siebie, jednak generalnie nauczają one sposobów fizycznego pokonania przeciwnika w bezpośrednim starciu (bez użycia broni dalekiego zasięgu, jak broń palna). Większość wschodnich szkół walki stawia sobie za zadanie nie tylko fizyczne przygotowanie człowieka do walki, ale również rozwój psychiczny i duchowy. Sztuki walki mogą składać się z: uderzeń pięścią lub łokciem, kopnięć, chwytów, duszeń, rzutów, dźwigni oraz walki białą bronią.

Najbardziej znane i najpopularniejsze (także na Podkarpaciu) są: aikido, taekwondo, karate tradycyjne, kyokushin, boks tajski, capoeira czy wushu (kung fu).

Aikido jako nauka tolerancji?

Powodzenie szkół walki aikido nie dziwi, jako obok ważnych i ciekawych elementów sportowych kładzie nacisk na moralny i psychologiczny wymiar działań oraz na odpowiedzialność za zdrowie i życie drugiego człowieka w całym procesie treningu i walki. Duże znaczenie ma fakt, że Morihei Ueshiba (twórca szkoły Aikido) mocno podkreślał moralną stronę aikido.

Brak rywalizacji powoduje, że dzieci (a także dorośli) trenując aikido stają się pogodni i przyjaźni wobec siebie. Tłumaczenie dzieciom w trakcie treningów, że egoistyczne zachowanie jest złe i niegrzeczne, powoduje, że młodzi ludzie uczą się współistnieć i współpracować w grupie. Dzięki treningom aikido następują zmiany w psychice słabszych dzieci, co powoduje, że nie pozwalają się zdominować.

Jak podkreśla Waldemar Pryciak, instruktor (1 kyu) w klubie Sagaku Dojo w Stalowej Woli: Głównym celem zajęć jest stymulowanie prawidłowego i równomiernego rozwoju motorycznego i psychicznego dziecka poprzez odpowiednio dobrane formy i metody treningowe. Trening grup dziecięcych to głównie gry, zabawy, ćwiczenia ogólnorozwojowe połączone z gimnastyką i elementami aikido.

Co dają treningi?

Ćwiczenia w parach kształtują w dzieciach samodzielność i otwartość na innych. Pomagają pozbyć się kompleksów oraz nawiązać z rówieśnikami partnerskie relacje. Zajęcia aikido dla dzieci w istotny sposób różnią się od treningów dla młodzieży i osób dorosłych. W treningach z najmłodszymi nie stosuje się elementów obciążających takich jak np. dźwigni na stawy czy wysokich rzutów.

Metody treningu różnią się w zależności od organizacji i nauczyciela, ale typowy trening sprowadza się do tego, że nauczyciel pokazuje technikę, a ćwiczący starają się ją powtórzyć. Ćwiczenie polega na obustronnym wykonywaniu techniki, gdzie nacisk spoczywa na wejściu i przyjęciu ataku, nie na współzawodnictwie i przeciwstawianiu się sile atakującego. W niektórych sztukach walki, w tym w aikido, dominuje zasada: „niekoniecznie muszę wygrać, ważne aby nie przegrać” – stąd głownie nastawienie na akcje obronne – a nie na atak.

Michał Kraśnicki (1 dan), instruktor prowadzący zajęcia w klubie Sagaku Dojo przyznaje, że sztukami walki interesował się jeszcze w szkole podstawowej. Wybrał aikido, bo jego zdaniem: To napastnik decyduje o szybkości naszej reakcji, a nasz ruch opiera się na zgraniu w czasie z atakującym. Podczas treningów uczymy się wzajemnego szacunku a tym bardziej do osoby, która „użycza” nam swojego ciała do studiowania niebezpiecznych technik. Jednym z walorów aikido jest wielowymiarowość rozwoju, zarówno w sferze psychologicznej jak i fizycznej. Treningi można zacząć na różnym etapie życia i w różnym wieku, i mogą one posłużyć jako korekta wad postawy zarówno dzieci, młodzieży jak i osób starszych. Duże znaczenie ma fakt, że twórca Morihei Ueshiba mocno podkreślał moralną stronę aikido. Brak rywalizacji powoduje, że dzieci (a także dorośli) trenując aikido stają się pogodni i przyjaźni wobec siebie. Pogodna atmosfera treningów oraz niedopuszczanie do agresywnych zachowań sprawiają, że dzieci uczą się tolerancji, panowania nad sobą, koordynacji ruchów swojego ciała, a także przewidywania skutków działań własnych i innych osób –  dodał Michał Kraśnicki.

Do zajęć doskonalących charaktery i mięśnie garną się ludzie bez względu na wiek i dotychczasowe umiejętności, dlatego też na Podkarpaciu powstało i funkcjonuje kilka znanych już (nie tylko lokalnie) klubów prowadzących treningi w sztukach walki.

Kluby aikido na Podkarpaciu są m.in. w:

- Stalowej Woli: klub Aikido Sagaku Dojo – prowadzący od szcześciu lat zajęcia z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi. W ramach jubileuszu 5-lecia działalności klub zorganizował pokaz aikido i staż z udziałem Przemysława Gawrońskiego (5 dan). Aktualnie ćwiczy tu regularnie 35-40 osób w różnym wieku i „są to bardzo ciekawi ludzie” jak mówią o nich instruktorzy.

http://www.sagaku.pl

- JarosławiuAutonomiczne Zrzeszenie Combat Aikido skupia obecnie 9 klubów: Jarosław: Honbu-Dojo, Przemyśl: Ni-Dojo,  Rzeszów: Raimei,  Szebnie: Filia Raimei,  Radymno: San-Dojo, Roźwienica: Chikara-Dojo,  Przeworsk: Teitai-Dojo,  Kańczuga: Filia Teitai,  Sanok: Fight Club Sanok

Oprócz aikido w klubach Szkoły AZCA nauczane jest także karate, ju-jitsu, krav maga (główny instruktor posiada licencję egzaminatora karate i ju-jitsu), których techniki niezbędne są do nauki realnej samoobrony. Program zajęć w klubach jest tak opracowany aby łączyć techniki ćwiczonych stylów w jednolity system, który uczy jednakowych reakcji przy dowolnych atakach i w różnych sytuacjach. AZCA dysponuje bardzo dobrze wyszkoloną kadrą (łącznie 12 osób posiadających wysokie stopnie mistrzowskie i przygotowanie instruktorskie).

http://www.combataikido.pl/

- Tarnobrzegu: Aikido Aikikai Klub należący do Polskiej Federacji Aikido,  organizacji uznawanej przez Hombu Dojo Aikido Aikikai z siedzibą w Tokio, skutkiem czego stopnie uczniowskie i mistrzowskie uzyskane przez  Klub uznawane są na całym świecie (podobnie jak i  Klubu ze Stalowej Woli).

Na stronie http://aikidotarnobrzeg.jimdo.com/ czytamy: Trenujemy aikido według szkoły jednego z najwybitniejszych mistrzów Christiana Tissier (7 dan). Regularnie ćwiczymy na stażach zagranicznych z Seishiro Endo (8 dan), którego przekaz ma ogromny wpływ na nasze aikido.

Warto zajrzeć także do klubów: Aikido Dębica: www.aikido1.is.net.pl  Aikido Mielec: www.aikido2.is.net.pl 

Taekwondo – narodowy sport i tradycyjna sztuka walki Korei. Początkowo zostało stworzone do celów militarnych, następnie zostało zaadaptowane do użytku cywilnego, jego twórcą jest gen. Choi Hong Hi. Obecnie jest jedną z pełnoprawnych dyscyplin olimpijskich.

Kluby taekwondo http://www.taekwon-do.rzeszow.pl/index.php?strona=2

Capoeira – wywodząca się z tradycji afrykańskiej i brazylijskiej sztuka walki, której formy są rytmiczne, akrobatyczne i skupiają się na kopnięciach. Istotą capoeira są elementy tańca wpływające na płynność i nieprzewidywalność ataków – co w efekcie daje możliwość zaprezentowania niepowtarzalnych dynamicznych pokazów. Została stworzona w XVIII i XIX przez brazylijskich niewolników w Brazylii (największe skupiska to Salvador da Bahia, Rio de Janerio i Sao Paulo), stała się dla nich sposobem na manifestowanie odrębności kulturowej, sposobem rozrywki, zabawy pozwalającej zapomnieć o codziennej niedoli. Wywodzi się z rytualnych tańców plemion afrykańskich, łącząc w sobie ich rytmy, charakterystyczne pozycje (zwłaszcza Capoeira Angola) zawiera też wiele cech kulturowych charakterystycznych dla Indian południowo – amerykańskich.

Grupa UNICAR specjalizująca się w sztuce capoeira prowadząc regularnie zajęcia i pokazy na terenie całego kraju, dba zarazem o harmonijny i jak najpełniejszy rozwój wszystkich sekcji firmowanych nazwą i logo UNICAR, jest organizatorem różnorakich imprez podszytych capoeira, o których renomie świadczą tłumy uczestników i goście stanowiący żywe legendy “świata capoeira”.

http://capoeira-rzeszow.pl/  http://capoeira-krosno.com.pl/

Warto jeszcze wspomnieć o Rzeszowskiej Szkole Kung Fu Wu Shu "Nan Bei - Tygrys", która działa od 1994 roku propagując chińską sztukę walki Wu Shu. Szkoła osiąga w tej dziedzinie duże sukcesy a jej mistrzem i opiekunem jest chiński mistrz Zhang Feng Jun (7 dan).

http://www.kungfu-rzeszow.pl

Wszyscy ci, którzy zachwycali się filmowymi rolami Bruce`a Lee, podziwiają legendę klasztoru Shaolin, mają szanse spróbować swoich sił w różnych formach sztuk walki propagowanych i trenowanych w wielu klubach i szkołach Podkarpacia.

Nie jest przeszkodą w rozpoczęciu przygody z mistyką i kulturą wschodnich sztuk walki ani wiek, ani płeć, ani brak wiedzy na ten temat.

Trzeba tylko chcieć!

A możliwości (także na Podkarpaciu) jest dużo więcej niż te wymienione w tym, siłą rzeczy krótkim, tekście.

Zbigniew Światowiec Carpatia Biznes

Rozkład zajęć

Poniedziałek
17:30 – 18:20 Grupa 1 dzieci
18:30 – 19:20 Grupa 2 dzieci 
19:30 – 20:20 Grupa 3 młodzież i dorośli 
Środa

17:30 – 18:20 Grupa 1 dzieci
18:30 – 19:20 Grupa 2 dzieci
19:30 – 20:20
Grupa 3 młodzież i dorośli
Piątek
17:30 – 18:20 Grupa 1 dzieci
18:30 – 19:20 Grupa 2 dzieci
19:30 – 20:20 Grupa 3 młodzież i dorośli 

Stalowowolskie Stowarzyszenie Aikido

Stalowowolski klub sztuk walki

Adres Dojo
(sali treningowej)
Była kręgielnia w Rozwadowie - Zrywpol (P 2).
ul. Targowa 5
37-450 Stalowa Wola
sagaku@sagaku.pl

Zapraszamy na treningi:
dzieci, młodzież i dorosłych,
w godzinach. 17:30 – 20:20.
W poniedziałki, środy i piątki.